Ach te mityczne długie kąpiele…
Trochę zazdroszczę każdemu, kto ma czas na takie miłe chwile: wanna, świece, pachnący płyn do kąpieli, książka, cisza, spokój, relaks. Każdy, kto może sobie na to pozwolić, niech rzuci wszystko w kąt (oczywiście po lekturze tego wpisu!) i zanurzy się w ciepłej wodzie! Dla tych, którzy dopiero szukają swojego bąbelkowego raju mam kilka podpowiedzi. A może ciągle się wahasz czy prysznic, czy wanna? Wejdź na ten wpis – postaram się pomóc Ci w wyborze. Dzisiaj jednak chciałabym się skupić na wannach.
Zwymiarowane
Poza samą chęcią posiadania wanny, niezbędne jest też wygospodarowanie na nią miejsca. Może się zwyczajnie okazać, że jesteś „skazana”/(z mojego projektowego doświadczenia rzadziej „skazany”) na prysznic. Jakie są więc optymalne wartości? Wanna, którą można uznać za wygodną ma 70-75 cm szerokości i 160-170 cm długości. Oczywiście, na rynku znajdziesz różne propozycje (np. 60 cm szerokości), jednak takie uśrednione wartości zapewnią Ci komfort wylegiwania się w wodzie. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę? Na miejsce przed wanną! Po wyjściu z kąpieli musisz mieć miejsce, żeby stanąć, wytrzeć się, a nie na dzień dobry pupą zahaczać o umywalkę. Zadbaj o 50-60 cm wolnej przestrzeni przed wanną.
Trójkąt, koło, kwadrat
Kolejne pytanie to rodzaj wanny i jej kształt. W tej pierwszej kategorii masz wanny:
– wolnostojące – czyli takie, które możesz zamontować w dowolnym miejscu i nie przylegają do ściany,
– narożne – które stykają się dwoma bokami ze ścianami łazienki,
– przyścienne – mogą stykać się kilkoma bokami lub tylko jednym.
W przypadku kształtów, to na rynku możesz spotkać ich całe bogactwo. Najprostszy podział to wanny symetryczne (tu znajdziesz powiedziałabym bardziej klasyczne kształty, jak wanna prostokątna, owalna, okrągła, sześciokątna) i wanny asymetryczne (tutaj znajdziesz wszystkie wielokątne, wanny narożne czy robione na wymiar). Twój wybór powinien paść na model, który najlepiej wpisze się w kształt Twojego wnętrza i koncepcję na aranżację. Tutaj nie ma reguły. Jak się na pewno domyślasz, ze względu na ustawność, najczęściej wybór pada na wanny prostokątne przyścienne – są po prostu praktyczne.
Nie tylko kształt zewnętrzny wanny się liczy. Zwróć uwagę również na wnętrze. Wanny są różnie profilowane w zależności od sposobu użytkowania np. miejsce na położenie rąk, pozycja kąpieli i ilość osób, która na raz ma się pluskać. Wanna jednoosobowa będzie ścięta z jednej strony i delikatnie wyprofilowana do leżenia z drugiej, wanna dwuosobowa już ma wyprofilowanie po obu stronach. Ach, nie ma to jak kolejna rzecz do myślenia😉
Solo czy we dwoje?
Przed wyborem wanny warto więc zastanowić się jak będzie użytkowana. Jak wiesz, są wanny jedno i dwuosobowe i większe, w których mieści się i kilka osób (np. okrągłe). Dwuosobowe mogą być takie, że leży się naprzeciwko siebie, ale są też takie modele, że można leżeć przytulonym po tej samej stronie.
Z doświadczenia, i nie jako architekt, tylko użytkownik wiem, że warto dogadać się z domownikami jaką wannę zakupić… O ile moje córki cenią sobie wariant dwuosobowy, bo obu jest tak samo wygodnie (nikt nie siedzi ‘na korku’), to jak chodzi o mnie …mąż, delikatnie mówiąc, mnie zbajerował, a moje marzenia wspólnych kąpieli uleciały dawno temu wraz ze spuszczeniem pierwszej nalanej wody do nowej wanny. Nie wiem czemu nie wspomniał na czas, że jest z grupy ‘kocham prysznic’.
Wszedł do naszej wanny może cztery razy w życiu. Pierwszy raz, chcąc zrobić mi przyjemność. Wyskoczył z tej przyjemności jednak jak poparzony po pięciu minutach…, drugi raz, gdy był chory i chciał się rozgrzać. Kolejnych nie widziałam / nie pamiętam / nie było… Rezultat jest taki, że dzieci korzystają na całego, mąż się prysznicuje, a ja …kąpiąc się, nie mam się jak zaprzeć stopami, bo ścianka vis a vis jest idealnie zaprojektowana do opierania się o nią plecami, czyli posiadania partnera vis a vis…
Z siedziskiem czy bez?
Są i wanny z wyprofilowanymi siedziskami. Tych ładnych nie ma jednak zbyt wiele na rynku. Ale są! Są wśród nich i takie, które mają np. tylko metr długości i 70cm szerokości. To dla tych, którzy mają kłopot ze staniem, a siedzisko pod prysznicem nie jest szczytem ich marzeń, ponieważ lubią zanurzyć się w wodzie, ale też mają kłopot z podniesieniem się z pozycji leżącej.
Material girl
Wiesz jaki kształt wybrać? Świetnie! Teraz zastanów się z jakiego materiału powinna być Twoja wanna. Każda ma swoje zalety. Co jest do wyboru?
– akrylowa – króluje w polskich domach. Jest to materiał ciepły w dotyku, lekki, wytrzymały i w dobrej cenie. Do tego dobrze się sprząta.
– konglomeratowa – cudownie gładka w dotyku (również nie daje wrażenia zimna) i łatwa do sprzątania. Dobrze trzyma ciepło.
– żeliwna lub stalowa – bardzo stabilna. Pokryta emalią, która jest niesamowicie odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu. Jednocześnie zimna w dotyku, ale jak nagrzeje się od gorącej wody – trzyma ciepło.
– drewniana – trwała, ekologiczna, świetnie trzyma ciepło i jest przyjemna w dotyku. Wada? Cena!
– kamienna – piękna, trwała, odporna, zimna w dotyku, ciężka i kosmicznie droga!
Obudowana zabudowa
Część wanien nie wymaga zabudowania są to np. wanny wolnostojące, które zarówno w środku jaki na zewnątrz są pięknie przygotowane. Spora liczba wymaga jednak kupna obudowy lub zabudowania. Nie oznacza to, że są to gorsze rozwiązania. Wręcz przeciwnie może to stworzyć nowe ciekawe możliwości projektowe. Jeśli zdecydujesz się na zabudowanie wanny, do płyty G-K mocowane są płytki, mozaiki. Ciekawym rozwiązaniem jest też podcięcie takiego zabudowania i zrobienie oświetlenia LED. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na czasie oraz finansowo, w marketach z wyposażeniem wnętrz możesz spotkać gotowe obudowy, które z łatwością nałożysz pod rant wanny. Część producentów sprzedaje wanny już z takimi osłonami. Więcej prócz tego, że są Producenci przez duże pe, których te obudowy nie są szpetne …i producenci, których obudowy nie powiem jakie są, nie napiszę😉
Inny wymiar kąpieli
Pamiętaj, że wanna nie musi być tylko wanną. Możesz ją połączyć z prysznicem (odpowiednia bateria plus parawan, pamiętaj wtedy, aby wybrać model, który ‘w nogach’ jest na tyle płaski, że wygodnie jest w niej również stać), możesz wybrać wariant spa & wellness z hydromasażem, a może skusisz się na taką z wbudowanymi półkami? Opcji jest bardzo dużo. Również dla osób starszych i niepełnosprawnych np. wanny z otwieranym bokiem. Sprawdź, bo może niewielki „dodatek” do klasycznej wanny znacząco umili Ci kąpiele.
Od strony projektowej
Gdy planujesz wannę w swojej łazience, bardzo ważne jest sprawdzenie jaka długość i głębokość nie tylko Ci się mieści, ale przede wszystkim jest dla Ciebie wygodna. Może mieścić Ci się nawet 200cm, ale i tak maksymalna wygodna dla Ciebie długość, to np. 170cm. Tak samo z głębokością. Niby im głębsza, tym fajniejsza, a jednak …gdy przymierzałam się do dwóch prawie takich samych wanien, bo różniących się jedynie głębokością, okazało się, że o kilka centymetrów płytsza jest dla mnie sporo wygodniejsza (w końcu coś tańszego okazało się dla mnie lepsze! Wow!) – mogę oprzeć ramiona na jej rantach i nie spinają mi się mięśnie karku (mięsień kapturowy – mój ulubiony jak chodzi o nazwę 😉).
Dlatego każdemu z moich Klientów radzę wybrać się na wycieczkę wannoznawczą do różnych showroomów w ładnych skarpetach (bez dziur!) i potestować przymierzając się leżąc w każdej rozpatrywanej wannie przynajmniej przez pięć do dziesięciu minut.
Podsumowując
Jak widzisz, ciężko powiedzieć o jakiś wyraźnych za bądź przeciw. Dużo zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz, kształtu pomieszczenia, budżetu, preferencji. W końcu to Ty się będziesz tam kąpać i to Tobie ma tam być wygodnie. A jeśli potrzebujesz pomocy w ustawieniu tego wszystkiego, odezwij się z chęcią Ci pomogę.
Napisz komentarz