Architekt wnętrz może wykonać dla Ciebie wszystko😉 Nie samym projektem człowiek żyje. W końcu Twój remont to nie tylko projekt, to również zakup materiałów, złożenie zamówień, wybór ekipy, doglądanie realizacji. To tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Pewnie tym jednym zdaniem już Cię przytłoczyłam… Nie martw się – dobry architekt/pracowania jest w stanie zrobić dla Ciebie naprawdę dużo i znacząco Cię odciążyć. Jeśli chcesz przeczytać kilka słów, jak takiego znaleźć zachęcam do przeczytania wpisu, który pojawi się już za dwa tygodnie. Ale zrobić dużo, to znaczy co?
Kilka słów na początek
Na sam początek, najmniejsza rzecz, o którą możesz poprosić to konsultacja. Architekt wnętrz poradzi, podpowie i przeanalizuje dla Ciebie wiele kwestii związanych z remontem. Taka porada może przydać się na dowolnym etapie remontu. Jeśli w połowie prac, nagle nie będziesz wiedzieć, co zrobić, zawsze możesz się skontaktować! Nawet jeszcze przed planowanym remontem, może być to doskonały pomysł na sprawdzenie, czy dany architekt Ci odpowiada. No i czy chcesz rozpocząć z nim dłuższą współpracę.
Koncepcja, projekt, koncepcja, projekt…
No właśnie. To jest mój chleb powszedni. To właśnie my – architekci – robimy najczęściej w pracy zawodowej. Wraz z Tobą, architekt tworzy koncepcję domu marzeń, a następnie przygotowuje do niej dokumentację i rysunki wykonawcze. Proste? Niby tak, ale co się pod tym kryje i co on tak naprawdę robi?
Szczypta koncepcji…
– inspiracje i moodboardy – często na początku współpracy proszę, żebyś oprócz określenia budżetu, który chcesz przeznaczyć na wnętrza, odpowiedziała/odpowiedział na wiele pytań. Ponadto podesłała/podesłał swoje inspiracje. Głównie po to, żeby architekt mógł zobaczyć i zrozumieć, co Ci się podoba, co lubisz i w jakich miejscach dobrze się czujesz. Ja, ze swojej strony również przygotowuję inspiracje, żeby pokazać jaki ja mam pomysł na Twoje wnętrze. Oczywiście uwzględniając informacje, które od Ciebie otrzymałam. Większość architektów tak właśnie robi. Kolejnym etapem są moodbordy, czyli plansze z kolorami, teksturami, zdjęciami gotowych wnętrz i wyposażenia, które stanowią inspiracyjny collage i są podstawą do tworzenia koncepcji.
– rysunki koncepcyjne – czyli pierwsze szkice tego, co architekt widziałby w Twoim wnętrzu, czyli po prostu plany (rzuty) z pokazanym na nich umeblowaniem. Często mam pomysły na różne układy do wyboru. W zasadzie każdą przestrzeń da się ustawić na kilka dobrych sposobów. Jeśli planujesz powierzyć swojemu architektowi projekt wykonawczy, pewnie mniej więcej w tym czasie sporządzi inwentaryzację wnętrza, które podlega projektowi, żeby mieć pewność, że wszystko o czym myśli jest możliwe do zrealizowania i będzie dobrze wykonane!
– wizualizacje 3D – w oparciu o zgromadzone podczas rozmów i wywiadu informacje oraz o inspiracje, architekt najprawdopodobniej przejdzie do pracy nad wizualizacjami dla Ciebie. Wizualizacje stanowią podstawę do wykonania szczegółowych rysunków technicznych, czyli do projektu wykonawczego. Możesz zatem zawczasu zobaczyć jak będzie wyglądał Twój dom marzeń😊
Nutka rozwiązań technicznych…
– szczegółowe rysunki wykonawcze – koncepcję trzeba wykonać. Jak? Od tego są właśnie takie rysunki. Co możesz na nich znaleźć? Zakres jest bardzo różny i zależy od tego, co chciałaś/chciałeś uwzględnić w projekcie i co trzeba wykonać. Przykładowo: wyburzenia i dostawienia nowych ścian, układ funkcjonalny, jego optymalizacja, plan pokazujący umeblowanie, dokładny układ posadzek, wykończenia ścian i sufitów, punkty hydrauliczne i CO, punkty elektryczne, widoki na wszystkie ściany wszystkich opracowywanych pomieszczeń.
– zaprojektuj mi mebel – tak, jako architekt, też mogę to dla Ciebie zrobić. Od zewnętrza aż po środek. Nie ma w sklepie, tego czego szukasz? Jeśli tylko masz pomysł lub takie życzenie, architekt może coś dla Ciebie zaprojektować. Często warto wykorzystać pełną szerokość i wysokość danej ściany i stworzyć pakowny mebel na zamówienie w firmie stolarskiej.
Odrobina realizmu
– dobór wyposażenia – wizja to jedno, ale do projektu trzeba wybrać bardzo konkretne wyposażenie w zależności od wariantów cenowych. Przygotowanie listy wyposażenia dla Ciebie też leży w zakresie usług architekta wnętrz. Dzięki temu wiesz, co zostało zaplanowane w projekcie, jakie konkretnie meble, oświetlenie i inne elementy wyposażenia czy materiały wykończeniowe będą dobrze wyglądać, do którego sklepu się wybrać aby złożyć zamówienia. Wszystko podane w postaci przyjemnego zestawienia.
– opracowanie zestawień ilościowych materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia wraz z cenami – architekt przeliczy Ci wszystko bardzo dokładnie od płytek po oprawy oświetleniowe. Jeśli zdecydujesz się na taką usługę, to nic Cię nie zaskoczy, ponieważ wszystko będzie wiadome z wyprzedzeniem. Również to ile wydasz na swoje wnętrze. Będziesz wiedzieć ile i jakich materiałów powinnaś/powinieneś zakupić, aby nie skończyć ze stosem niepotrzebnych płytek gresowych czy z litrami farby.
– szczegółowy opis projektu – zwykle wychodzi z tego cała książka… To perfekcyjne uzupełnienie rysunków projektowych. Nie wszystko widać na rysunkach, nie wszystko się tam zmieści, tak samo nie wszystko uda się tak opisać, żeby było wiadomo, gdzie i jak. Dlatego w przypadku bardziej złożonych realizacji jest to dobry pomysł, aby wybrać obie opcje. Ale opis to nie jest tylko uzupełnienie, jest to przede wszystkim zabezpieczenie dla Ciebie. W takim opisie-specyfikacji zawarte są wszystkie informacje potrzebne wykonawcom, stolarzowi i innym najpierw do sporządzenia dokładnej wyceny, a później do przeprowadzenia prac zgodnie z projektem. Również Ty, po przestudiowaniu takiego opisu, będziesz wiedzieć, co powinno być zrobione i jak.
Zaplusuj z bonusem
Mało się o tym mówi, ale dobrzy architekci, którzy są już jakiś czas na rynku, funkcjonują i mają nawiązane współprace i wypracowane kontakty. Co to dla Ciebie oznacza? Same miłe rzeczy😉 Często wiadomo już, które ekipy są sprawdzone, a które nie, które firmy polecać, jeśli potrzebujesz specjalistycznej usługi np. tapetowanie, nadruki na szkle czy montaż drzwi loftowych. Czyli wiedza o rynku. Kolejna kwestia, to po prostu zniżki, rabaty i upusty, które architekci wypracowali z różnymi firmami. Zapytaj swojego architekta – myślę, że chętnie pomoże – pewnie nie w zakupach na Allegro – ale w sprawdzonych punktach w nieco lepszych cenach niż oferowane są klientom z tzw. ulicy.
Dopilnuje mi Pani tego?
Wszelkie nadzory mogą być po stronie architekta wnętrz. Jeśli się na to zdecydujesz, możesz być pewna/pewien, że architekt będzie częstym gościem na Twojej budowie, sprawdzi każdy element i zajrzy w każdy kąt. Porozmawia z ekipą wykonawczą, hydraulikiem, elektrykiem, stolarzem, dekoratorką, jednym słowem z każdym, kogo wybierzesz do realizacji swojego wnętrza i zadba o to, żeby było tak, jak powinno być, czyli dokładnie, precyzyjnie i pięknie.
Pięknie udekorowane
Żaluzje, rolety, zasłony, firanki, poduszki, koce, pledy, obrazki, wazony z kwiatami, doniczki z roślinami, ramki, szkło… To tylko kilka z całej masy rzeczy, którymi możesz udekorować swój dom, żeby dodać mu uroku i przytulności. Tylko jak wybrać z takiego ogromu? Część drobnych elementów, o ile nie jest to Twoje pierwsze własne miejsce na ziemi, już masz, a resztę, jeśli tylko wybierzesz usługę doboru wyposażenia, masz z głowy.
Na zamówionej u architekta liście, znajdziecie rzeczy potrzebne do funkcjonowania np. sofa, armatura, ceramika, czasem też dekoracje, które uzupełnią cały ten piękny obrazek. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, jak to wszystko poukładać, możesz również uderzyć w tej sprawie do architekta wnętrz albo do dekoratora-stylisty. Ci ostatni często lepiej czują ‘drobną skalę’, choć są i tacy architekci, którzy łączą jedno i drugie. Osobiście – wspieram się osobami, które robią to z wielką łatwością, więc usługa jak najbardziej do znalezienia również i w ofercie mojej pracowni.
Od A do Z
Nie jest to jeszcze w Polsce bardzo popularna usługa, ale część z nas architektów ją świadczy tj. mieszkanie czy dom pod klucz. Tu nie musisz się martwić w ogóle już niczym. Twoim zadaniem jest jedynie określenie budżetu i powiedzenie czego oczekujesz, wybór koncepcji, która Ci pasuje oraz zatwierdzanie materiałów. Reszta spraw jest po stronie architekta i jego ekipy wykonawczej. Otrzymujesz święty spokój, wolny czas i w umówionym terminie klucze do ręki.
Dużo za dużo, mało za mało? Co tu wybrać?
Dużo tego prawda? Możemy zrobić razem naprawdę dużo. I tak powinno być, bo dobry architekt jest w stanie naprawdę Ci ulżyć i sprawić, że remont owiany złą sławą stanie się czymś niezwykle prostym i przyjemnym. Podpytaj, napisz, zadzwoń – warto. Jeśli masz chęć rzucić okiem, tu pisałam o tym jak wygląda projekt wnętrza krok po krou. Jeśli czujesz, że Twój budżet ma pewne ograniczenia i nie jesteś w stanie wziąć oferty maxi, nie oznacza to, że jesteś na straconej pozycji. Wielu z moich Koleżanek i Kolegów, tak samo jak ja, dzieli swoją ofertę na poszczególne pozycje. Zatem możesz zdecydować się na koncepcję, ale nie wziąć rysunków technicznych. Możesz wziąć koncepcję i projekt wykonawczy, ale bez kosztorysu itd.. Możliwości i wariantów jest naprawdę wiele. Tu możesz zobaczyć jak to wygląda u mnie. Również przy współpracy na odległość. Dlatego nie bój się i chwytaj za telefon lub zacznij stukać w klawiaturę i skontaktuj się ze mną lub innym upatrzonym architektem wnętrz. Wspólnie na pewno znajdzie się świetnie dopasowane rozwiązanie!
Napisz komentarz