Mycie rąk
O łazience wiesz już wiele z moich poprzednich wpisów. Umiesz wybrać wannę lub prysznic, nie są Ci straszne baterie podtynkowe, deszczownice, wiesz co nieco o umywalkach. Trzeba iść za ciosem! W końcu niezbędnym elementem umywalki jest bateria. Bez tego ani rusz. I jak zawsze we wnętrzarstwie, na początku wszystko wydaje się łatwe i przyjemne, żeby po chwili urosnąć do rangi bardzo znaczącego wyboru, który decyduje o życiu. Wiedząc jaka kolejna walka Cię czeka, spieszę z pomocą!
Jeszcze więcej podziałów
Baterie możemy podzielić według kilku kryteriów. Wysokości, sposobu montażu, sposobu obsługi, głowicy (o tym w kolejnym paragrafie). Podział według pierwszego kryterium jest prosty. Dostępne są baterie niskie i wysokie. Podział według sposobu montażu jest szerszym zagadnieniem:
– bateria stojąca – montowana na umywalce, jeśli ma ona przygotowane specjalne otwory do montażu lub na blacie.
– bateria ścienna – jak sama nazwa wskazuje montowana jest do ściany. W tej grupie znajdziesz baterie na- i podtynkowe. W pierwszym wypadku cała bateria jest na zewnątrz, na ścianie. W drugim część baterii montowana jest podtynkowo, a jedynie wylewka i pokrętła są widoczne od strony użytkownika. Więcej o bateriach natynkowych i podtynkowych, jak również ich wadach i zaletach przeczytasz tu.
– bateria sufitowa – zwieszone z sufitu nad umywalką. Oj tak można zaszaleć i doprowadzić sobie dojście wody do umywalki z sufitu. Są to baterie bardzo powiedziałabym widowiskowe, formą przypominające trochę rzeźby.
– bateria wolnostojąca – wysoka, montowana do podłogi.
Z kolei, jeśli mówimy o sposobie obsługi wyróżniamy:
– baterię jednouchwytową – składa się z głowicy mieszającej i jednego uchwytu, którym sterujesz w celu dobrania wielkości strumienia i jego temperatury. Bardzo popularny wariant ze względu na komfort użytkowania.
– baterię dwuuchwytową – bardzo znane, bo znane z naszych domów rodzinnych. Posiadają dwa uchwyty, pokrętła: jedno odpowiada za wodę zimną, drugie – ciepłą. Aby ustawić temperaturę i siłę strumienia musisz kręcić jednym i drugim jednocześnie. Dobra do podwyższenia stopnia sprawności manualnej 😊
– baterię elektroniczną – jest to bateria bezdotykowa, bez uchwytu. Posiada wbudowany czujnik na podczerwień, który wykrywa dłoń po zbliżeniu do baterii i automatycznie włącza przepływ wody. Po odsunięciu ręki strumień się zamyka. Temperaturę wody możesz ustawić za pomocą niewielkiego uchwytu lub pilota. Ze względu na brak uchwytów rozwiązanie jest dobre w miejscach, w których higiena ma duże znaczenie, stąd są często spotykane w miejscach publicznych.
– baterię samozamykającą – czasowa. Strumień wody załączasz poprzez naciśnięcie włącznika, po kilkunastu sekundach obieg wody się zamyka i trzeba go ponownie otworzyć. Ze względu na możliwość zminimalizowania zużycia wody, ponownie jest częstym wyborem w publicznych sanitariatach.
Pozostałe elementy
Podstawowe podziały już powinny zbliżyć Cię do określenia swoich preferencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Zaciekawić powinna Cię głowica. Koniecznie musi być ceramiczna, aby służyła Ci długie lata. Ale masz do wyboru:
– głowica z mieszaczem – zamontowana w bateriach jednouchwytowych. Reguluje strumień i temperaturę wody.
– głowica obrotowa – stosowana w bateriach dwuchwytowych.
– głowica termostatyczna – które umożliwiają wygodną i efektywną regulację temperatury. A teraz protip: jeśli Twoja wymarzona bateria nie posiada takiej opcji, a zależy Ci na niej możesz kupić termostat podumywalkowy. Wiedzieliście?!
– głowica progresywna – zapewniają temperaturę wody wprost proporcjonalną do mocy strumienia.
Zwróć uwagę czy bateria, która Ci się podoba ma perlator inaczej zwany aeratorem. Jest to sitko montowane na końcu wylewki, dzięki której napowietrza się woda. Powoduje to, że strumień sprawia wrażenie bardziej intensywnego bez konieczności większego zużycia wody. Obecnie jest to już raczej standard w bateriach, ale strzeżonego i tak dalej…
To dobry moment, żeby pomyśleć o wykończeniu. Teraz wielu producentów zapewnia ogromny wybór! Chrom, stal, złoto, nikiel, mosiądz, miedź, rustykalna miedź, szkło, ceramika, połysk, satyna, mat, różne kolory. Obecnie bardzo popularne stało się czarne matowe wykończenie baterii, ale również złoto i rustykalna miedź. Pamiętaj, że klasyka w postaci chromu, stali zawsze jest ok. Zwróć uwagę, żeby było jakościowe. Wtedy unikniesz przez długi czas uszkodzeń.
Pasuje, nie pasuje?
To jest pytanie, bo do czego ma pasować? Przede wszystkim fajnie, jeśli do baterii umywalkowej pasuje bateria pod prysznicem, przy wannie. Nie musi być to ta sama firma, ta sama seria, jednak muszą mieć punkty wspólne np. kanciaste linie. Z punktu widzenia spójności, jeśli nie czujesz się dobrze łącząc i mieszając postaw jednak na jednego producenta i rzeczywiście wybierz jedną serię. Kształty owalne kojarzą nam się z klasyką i elegancją. Proste linie, ostre kształty nadadzą wnętrzu nowoczesnego wykończenia. Z praktycznego punktu widzenia mogę powiedzieć, że owalne kształty łatwiej utrzymać w czystości, ze względu na ułatwione spływanie wody (Nie znosisz myć baterii? Zwróć uwagę, aby wylewka była pod kątem, wtedy woda chlapiąca się z umytych rąk swobodnie spłynie do umywalki.).
Możesz też rozważyć kształt baterii w stosunku do kształtu baterii i miski WC (tak, tak dobrze, żeby te też były spójne). Nie oznacza to, że wszystko musi być np. zaoblone, po prostu zwróć uwagę na całość, aby stworzyć piękną, kompleksową aranżację. Dalej czujesz się zagubiona / zagubiony? Polecam się!
Napisz komentarz